Prenosimo u celosti,bez izmena, intervju Gorana Tajdića, direktora JKP „Vodovod i kanalizacija“ koji je objavljen u listu „Zrenjanin“ od 19.02.2016. godine, a koji je potpisao novinar ovog lista Marin Stojin.
Goran Tajdić, direktor JKP „Vodovod i kanalizacija“
OBEZBEĐENA JE STABILNOST U SNABDEVANJU GRADA VODOM
Mnogo je razloga zbog kojih je rad Javnog komunalnog preduzeća „Vodovod i kanalizacija“ u fokusu interesovanja javnosti. Prvenstveno zbog praćenja realizacije fabrike vode, ali i drugih poduhvata učinjenih prošle, i planiranih za ovu godinu. O tome razgovaramo sa direktorom Goranom Tajdićem.
Šta je najnovija vest kada je reč o podizanju fabrike vode?
Intenzivno radimo na realizaciji projekta fabrike vode. Kao što je poznato, radi se o nabavci usluge, a ne postrojenja i opreme, tako da se „Vodovod“ i Grad neće zaduživati. Investitori su italijanska grupacija „Zilio“ i njen domaći partner „Sinerteh“, Novi Sad. Melenačka „Eko Gradnja“ uredila je teren i izgradila pristupni put. Očekujemo da, sa početkom građevinske sezone, počne izgradnja objekta na Mihajlovačkom putu, u kojima će biti smešteno postrojenja za prečišćavanje vode sa tamo lociranih izvora. Italijanski partner dao nam je usmeno obaveštenje da će postrojenja biti u pogonu juna meseca.
Koje su prednosti ovog načina saradnje sa ino-partnerom u odnosu na ugovor sa „Vasertehnikom“ iz 2012 godine?
Osnovna prednost je što Grad nema finansijskih obaveza. Ponoviću da je cena definisana ugovorom: 28 evro-centi plus PDV od 10 procenata. Strani partner se obavezao da neizbežni gubitak vode svede na 5 procenata, i već ima ugovor sa jednom deponijom u Kikindi o smeštaju taloga koji ostaje posle tretmana u filterima koji funkcionišu na principu membranske osmoze pri pritisku od tri i po atmosfere.
Fabrika vode nije vaša jedina preokupacija?
Krajem 2015.godine izbušena su četiri nova bunara, prvi put posle 13 godina. Obezbeđena je stabilnost snabdevanja vodom. Podsetiću da se sa izvora na Mihajlovačkom drumu godišnje u mrežu upumpa sedam miliona i 100 hiljada kubnih metara vode, ili 810 kubika na sat.
Pomalo van pažnje javnosti prošao je jedan uspeh „Vodovoda i kanalizacije“ – izmeštanje crpne stanice za otpadne vode „Centar“ na lokaciju kod „Magistrale“?
Problem je „stavljen na dnevni red“ odavno, ali ostaće upamćeno da je rešen 2013/2014. godine, u sklopu generalnog uređenja Trga slobode. Posao nije bio jednostavan; crpna stanica prebačena je na mesto sa nižom nadmorskom visinom, trebalo je postaviti mnogo savremenih cevi, ventila i ostale opreme. Trenutno radimo na montaži elektroopreme vezane za rad crpne stanice na novoj lokaciji. Investicija je bila vredna 82 miliona dinara …Ulažemo i u uvođenje sistema daljinskog upravljanja pumpama – SKADA.
Radi se i na izgradnji nove i rekonstrukciji postojeće vodovodne mreže u gradu i selima.
Čim vremenski uslovi dozvole, znači uskoro, počeće rekonstrukcija mreže u „Radničkom naselju“ u „Šumici“, izgradnja kišne kanalizacije u ulici Pere Dobrinovića i podizanje vodotornja u Tomaševcu. Izvođači radova su sa liste naših kooperanata, po rezultatima postupka javnih nabavki. Izdvojio bih i izgradnju potisnog voda Lazarevo – Klek, dugog preko 5 i po kilometara, što je posao isključivo za naše radnike i mehanizaciju. Intenzivno se radi i na izgradnji kanalizacije u Kleku i Ečki, kao i finalizaciji ovih poslova u Elemiru i Melencima. Osim novca građana i gradskog budžeta, tu imamo i solidno učešće Uprave za kapitalna ulaganja AP Vojvodine.
Služba informisanja i poslovnih komunikacija
JKP „Vodovod i kanalizacija“ Zrenjanin