Problem vodosnabdevanja rastao je zajedno sa razvojem našeg grada, nekada Velikim Bečkerekom, pa Petrovgradom, opštinom Zrenjanin, a danas i gradom Zrenjanin.
Monografija Petrovgrada iz 1938. godine donosi niz zanimljivosti. Jedan od najvažnijih, a možda i najvećih problema grada, bio je problem vode za piće koja ne bi štetila ljudskom zdravlju. Do kraja 19. veka jedan deo stanovništva snabdevao se vodom, jednim delom iz gradskih ili sopstvenih bunara, koji su u pojedinim ulicama ili dvorištima kopani do deset-petnaest metara dubine. Voda iz ovih bunara vukla se vedrom, koje je bilo vezano za đeram užetom od nekoliko metara dužine, ili za drvenu osovinu točka koji je zamenjivao đeram. Voda ovih bunara nije bila drugo nego ispod zemlje proceđeni talog okolnih baruština. U nekim bunarima je voda bila gorka i neupotrebljiva čak i za stoku. Zbog toga je jedan deo stanovništva koristio vodu iz Begeja. Vodu su nosile same domaćice u kantama na obranici.
Da bi se suzbile razne zarazne bolesti čiji je izvor bila nezdrava voda za piće, gradska uprava je odlučila da pokuša sa bušenjem dubokih bunara do sloja kristalnog peska. Prvi pokušaji izvršeni su u periodu 1885-1895 sa bušenjem pet bunara do 120 metara dubine, ali je dobra voda nađena samo u bunaru ispod Županijske zgrade. Od tada do 1918. godine bušeno je sa uspehom još sedamnaest bunara, a od 1918. godine daljih 36 bunara do 120 metara dubine. Danas u gradu ima 54 javnih bunara i skoro toliko privatnih po domovima i dvorištima.
Prvo organizovano vodosnabdevanje grada putem centralnog vodovodnog sistema ostvaruje se 1955. godine preko ustanove za održavanje komunalnih objekata. Januara 1962. godine formira se preduzeće za Kanalizaciju i Vodovod Zrenjanin, koje se brine oko organizovanog snabdevanja grada Zrenjanina pijaćom vodom. Ostalo je zabeleženo da je 1963. godine prodato 109.000 kubnih metara vode koja je transportovana preko petnaest kilometara vodovodne mreže. U istoj godini bilo je 3274 priključenih domaćinstava.
foto izvor: slika „Reka Begej“ – www.rtv.rs
slika „Županijska zgrada“ – www.old-zrenjanin.blogspot.com
LJILJANA RADIVOJEV